mulla on ASUS P5QL PRO emolevy enkä tiedä mistä tietää mikä on yhteensopiva prosessori tähän emolevyyn. Ohjekirjassa lukee LGA775 socket for intel™ core 2 extreme / core 2 quad / core 2 duo / pentium dual core/ celeron dual core / celeron processors compitable with intel 05B/05A/06 processors supports intel next generation 42nm multi-core CPU. mitä pitää kahtoo et on yhteensopiva? en tajuu englannist paljoo. Selventäkää pliis.
Kanta on LGA775, eli tuosta etsimään kukkarolle sopivaa: http://www.jimms.fi/listaa/163 Tuossa tarkempi lista soveltuvista prosessoreista: http://www.asus.fi/Motherboards/Intel_Socket_775/P5QL_PRO/#CPUS
http://www.huuto.net/fi/showlist.ph...yle=K&ncat[]=66&odir=A&order=R&start=0&num=50 Tuolta etsimään kukkarolle sopivaa Core2Quadia, muita ei ehkä kannata harkita jos kone tulee pelikäyttöön. Muuten riittää core2duo:kin. Ja pkakspin linkistä tarkistat että on emolevylle yhteensopiva. Tuo 75€ Core 2 Quad Q8200 näytti olevan ihan ok hinta/laatu suhteeltaan ja sopii emollesi.