Onkos kukaan kokeillut laittaa x2 7750be:tä toimimaan neljällä ytimellä.Jotain juttuja netin syövereistä löyty asiaan liittyen, mutta olisi kiva tietää onko joku täällä saanu toimimaan ja miten.Eli mitä se käytännössä vaatii onnistuakseen. Ainakin noissa jutuissa mitä lueskelin oli maininta, että oli käytetty Asrock A790GX/128M emoa. http://forums.vr-zone.com/news-arou...4-x2-7750-can-unlocked-quad-core-updated.html tuolla jotain juttua asiasta.
No en menis ihan skeidaksi sanomaan, ihan. Mutta vaikuttaa niin uskomattomalta että siinä tuskin tulee onnistumaan useampi kuin 1 tuhannesta. Ja jos itse onnistuisin niin kivaahan se tietty olis =D
Ei se skeidaa ole, mutta se että sattuu löytämään prossun missä saat kaikki 4 ydintä käyttöön ja että se vielä toimisi vakaasti on jo jonkinlainen lottovoitto.. Mutta homman pitäisi olla niinkin yksinkertainen kuin laittaa BIOSista "Advanced Clock Calibration" päälle, jonka jälkeen ainakin windows XP SP3 tunnistaa neljä ydintä mikäli ne käyttöön saa. Eli eipä tuo vaadi sen kummempaa kuin hemmetin hyvää tuuria..
Palataanpas vanhaan aiheeseen. Asensin PC Wizard 2009. Se ilmoittaa seuraavaa: Number of Core 4. Samoin Core Activity listalla näkyy myös 4 ydintä, mutta vain kaksi käytössä. Voisiko tästä päätellä jotain?