joo tarviis tietää onko kyseessä tuulettien liitäntä vai mikä? emosta koitan tuota tuulettimen paikkaa ehtiä ja mietin mitenkä uuden kotelo tuulettimen kiinni saisi jos sellaisen meinasin ostaa. Onkohan kyseessä mahdollisesti 3 pinnin paikka siinä oli päällä tuommonen sininen suoja vai mikä lie toisesta otin malliksi pois, että näkee mikä siinä päällä oikein oli. http://imageshack.us/photo/my-images/405/p1030326w.jpg/ tuossa vielä toinen kuva vähä kauempaa http://imageshack.us/f/859/p1030329i.jpg/
Noi missä on sininen suoja päällä on jumppereita. Ei tuuletinta niihin. Voit hankkii adapterin jolla saat tuularin poweriin kii. Tosta http://www.jimms.fi/tuote/SSI-38
kiitos pitääpä käydä huomenna cruzissa kysymässä onkoha niillä noita adaptereja samalla kun uuden kotelon ajattelin ostaa.
Katso emosi manuaalista, missä tuulettimien pistokkeet levyllä ovat. Mikäli sinulla ei ole manuaalia, niin kerro emosi tyyppi, niin katsotaan. Tuo sininen pistoke ei ole tuuletinpistoke. PS. pane se jumpperi samaan kohtaan takaisin, josta sen otit pois.
joo takasin on emolevyni on aikaruppana MB Brand : FOXCONN MB Model : ETON NB : Intel G41 rev A3 SB : Intel 82801GB (ICH7/R) rev A1 GPU Type : Intel(R) G41 Express Chipset veikkaan että kovin monen tuulettimen liittäminen tuohon ei ole mahdollista, mutta tosiaan adapterillä se varmaankin sitten suoraan 4-pin molexista onnistuu?