Joo elikkäs meinasin tuossa vaihtaa AMD emon Inteli pohjaiseksi. Minulle olisi tarjolla halvalla Asus P5Q Pro, ATX, s775, IP45, DDR2, GBLAN emoksi ja ajattelin hommata prosessorin uutena. Elikkä onko tuossa mitään ideaa? Näyttis, muistit, poweri ja dvd-asema löytyy ja sopii tuohon emoon. P5Q on LGA775 kannalla ja siihen ei ilmeisesti enään uusia prosessoreja kehitetä mutta eikös nykyisillä 775 kantaisilla saa tehoa kummiskin ulos? Otan mielelläni ehdotuksia prosessori valinnasta tuohon emoon jos joku jaksaa siihen vaivautua että etsii tehokkaan ~170€ prosessorin siihen. Kotelona on Antec 300 ja Näyttiksenä jo vähän vanhaksi jäänyt Ati Sapphiron HD4890 1GB. Powerina 650W. <<<<<Juu vahingossa enteriä painoin heti otsikon jälkeen>>>>>
Mikäli mahdollista, niin ei sitä 775 kantaa. Parin vuoden päästä kaduttaa sitten, kun ei konetta pysty päivittelemään osissa.
Mikä prossu sulla on nyt? AMD Quad corea suosittelen jos löytyy AMD:n emolevy. Tän pitäis ottaa lähelle 4 GHz kellot: http://www.jimmspc.fi/tuote/HDZ955FBGIBOX Samaa tasoa mitä Q9550 @ 4 GHz.
Syynä on se että emolevy on paketti koneesta ja se ei tue kovin uusia prosessoreja. (tai näin minulle on kerrttu) Emolevy on: MSI MS-7367.
http://www.cpu-upgrade.com/mb-MSI/K9AGM3-FD_(MS-7367).html tossa on lista, mitä se tukee. Sieltä löytyy mm. phenom II x4 925, muttei 125w malleja. Päivitä emolevys BIOS ja osta Phenom II x4 925. http://www.msi.com/index.php?func=downloadfile&dno=10442&type=bios Siinä linkkiä. Muut saa opastaa sitten tossa asentamisessa.