Kyseistä prossua nyt sen 3-4 kuukautta käytellyt, ja aina lämmöt siinö 38-39 paikkeilla (idle) tossa nyt pari viikkoa sitten kuitenki huomasin että lämmöt nykyään 50 asteen paikkeilla ja tuuletin huutaa pienestäkin prossulle kohdistuvasta rasituksesta. todennäköisesti vika on jäähdyttimessä tai itse prossussa, mutta emolevy osoittanu myös lahoamisen merkkejä jo ennenkin nii voisko johtua siitä? K9A2VM on nyt käytössä, hintaa oli joku 45e uutena vuos sitten. kone lisäksi hieman myös hidastunu viime aikoina, vaikkei uusia ohjelmia asennettu tai muuta vastaavaa tehty.
Ensinnäkin mistä huomaat emon lahoamisen? Ei jaksa buutata? Vai eikö USB-liittimet aina toimi? Vai mistä huomaat sen lahoamisen? Ensimmäisenä imuroisin koneen ja sen avulla saat lämpöjä alas.
no ollu ongelmia useinki, eli ei kone yksinkertasesti aina boottaa ja sitte pitäny irrottaa muistit ja BIOSin patteri ja koittaa uuellee useitaki kertoi, välil pitäny irrottaa kaikki liittimet ja kytkee takasin jotta sais jälleen toimimaa.
aina ollut siinä 38-39 paikkeilla idle, pari viikkoa sitten alkoi nousemaan ja nyt jo yli 50, ja tuuletin alkaa huutaa todella helposti.
Emolevy voi ehkä syöttää liikaa virtaa prossulle, jolloin se luonnollisesti kuumenee. Noi viat kuullostaa ikäviltä. Onko uusin bios asennettu jo emolevylle?
en oo tota tullutkaa ajatelleeks, vika vois olla siinä. mut sitte toisaalta, jos voltage ois liian suuri noille kelloille, nii niitähä pitäs sitte pystyä nostamaanki, mutta esim. 3.3ghz kokeiltu ja ei jaksa bootata kun ei ilmeisesti sitten saa tarpeeks virtaa, ja ennen ku toi ongelma alko esiintymään nii anto kyllä nostaa sinne 3,3ghz asti ja vakaana pysyi.
Kuulostaisi emolevy vialta, ja mieleeni tuli emolevyn virransyöttö. On voinut saada jostakin "osumaa" tai konkat vaan alkaneet vetelemään viimeisiään. Tuo MSI:n lankku ei muistaakseni ole missään vaiheessa ollutkaan mikään kellottelu emo, ainakaan virransyötön osalta. Mutta ei se silti tarkoita sitä etteikö sen pitäisi normaalisti toimia. Kuinkahan paljon mahtoi olla annettu takuu? Mikäli se on tuo perus 12kk, niin sitten todella ikävä juttu. Ja jos vielä on takuuta jäljellä, niin äkkiä sinne. Tämä on mun mielipiteeni. Voisit tietty vielä katsastaa emolle, että onko esimerkiksi prosessori kannan vieressä olevissa kondensaattoreissa pullistumia, vuotoja tai jos etu sormella koskettaa niin heiluvatko/liikkuvatko kevyesti kokeiltaessa. Jos näin on, niin syyllinen on siellä. Ja tuossa tapauksessa suosittelisin purkamaan koneen "atomeiksi", siltä varalta ettei mahdollisesti tee mitään pursketta esimerkiksi prossulle joka olisi tuon jäljiltä entinen. Näin on meinaan itsellä käynyt erään Fujitsu-Siemensin emon P4 prossun kanssa. Toki todella harvinaista, mutta mahdollista.
kiitos vastauksesta, huomenna pitää tarkistaa ne osat kunha kotiin pääsen, ja sanon sitte tarkemmin jos jotain löyty
kokeilin noita kondensaattoreita, ei pullistuneita ollu mutta heilu kevyesti. tosin näin tekee kaikki emolevyssä kiinni olevat kondensaattorit ja muut tilpehöörit. veikkaan siis ihan virransyöttö-ongelmaa ja yritän seuraavaksi BIOS:n päivitystä