Nostin CPU over voltagen 1.381v, FSB 200->260. kelloiksi sain jo 3.66Ghz. sattuuko kyseinen asia tarkoittamaan Vcorea? ainakin sen selityksessä biosissa luki CPU core voltage... EDIT1:CPU-Z näyttää Vcoren 1.344 100% loadissa? EDIT2:Lämmöt 100% loadissa näyttää 20minuutin jälkeen 52c eikä siitä nouse enään. Ohjeita tarvitaan miten saisin tästä epelistä mahdollisimman hyvät tulokset esiin! Omana kohteena olisi 4ghz kellotus kun luin että tämä prosessori hoitelee helposti 1.5v voltteja, ja laitoin arctic MX-2 lämpötahnat sekä Tämän KATANA 3 coolerin prossulle. EDIT3:En pääse enää windowsiin 263fsb päällä, mitä ehdotatte? en enää uskalla tehdä mitään ilman viisaamman opastusta EDIT4:FSB 261, blue screen 3dmark06 testin ekassa CPU testissä. Koetan samaa 260fsb
Ja emolevynä on toi M4A77TD? 260FSB on jo erinomainen tulos tolta lankulta. Ne 300FSB:t hankitaan kalleimmilla malleilla. Lisäksi 2.8Ghz -> 3.6Ghz on jo melkein gigahertsi lisää Eli keskitä voimasi ton 3.6Ghz:n vakauteen. Jos biosissa on Load Line Calibration, laita siihen 0%. (Voltit ei heilu rasituksessa)
Thx for the help, voitko tähän laittaa AM3 Kantaista Emolevyä jossa crossfire, jonka tiiät hyväksi kellotusemolevyksi? ja sitten hintaraja olis 120e, voi ehkä venyttääkkin
Hahaa, sain tän ilmeisesti stabiiliksi 3,66ghz! voitto EDIT2: Lol, voineeko enää olla mahollista????? sain tän stabiiliksi 3.72ghz, eikä ole prime95 testiä jo tunteja ajon jälkeen ole ollut mitään ongelmaa! nostin vain pykälällä voltteja vakiosta, ja nostin samalla vielä FSB 260->265 ja voila, ilmeisesti stabiili 3.72ghz kellot. tätä voi kyllä jo sanoa voitoksi?
Kokeilepa vielä intel burntestiä, rasittaa paljon kovemmin ja löytää kaikki heikkoudeudet 20 minuutissa. Toimii myös AMD Prosessoreilla. Laskitko muuten muistien kerrointa, koska ne nousee samalla kun nostat väylää? Ja PCI-e väylä kannattaa lukita 100Mhz ja northbridgekin saattaa tarvita volttia.
Voiko tämä kun ylitän fsb 270 ja tapahtuu ensin pysähdys, sitten sekunnin päästä menee poikkiviivat poikittain näytöstä ja sammuu kone? näyttiksessä vika ei ole. Pitäisikö muistikerrointa laskea?
Totta vie on, nyt kun osaisin tulkita tuota muistiosiota tarkemmin, Type DDR3 Channels DUAL Size 4096mb DRAM frequency 701,4mhz FSB DRAM 3:8 CAS LATENCY 7.0 clocks RAS to CAS delay tRCD 7 clocks RAS precharge 7 clocks cycle time 20 clocks bank cycle time 27 clocks command rate 1T DC MODE unganged NB frequency 2630.3mhz (Tämä mahdollinen ongelma?) Pitäisi olla nopeus näillä muisteilla 1600mhz? vai miten se lasketaan?
Muisti kerroin on 2, eli 2x 800Mhz = 1600Mhz, Ja anna northbridgelle vähän lisää jänöä jos meinaan kellottaa sen tonne asti muuten laske kerrointa niin et on lähellä vakiota (2000Mhz) vakio kerroin on 10 ja noi viivat johtuu luultavasti ylikelloilla rullaavasta pci-e väylästä (näyttiksestä) lukitse se siis manuaalisesti 100Mhz Edit: niin ja sun muistit on nyt 1400Mhz eli 2x 700Mhz. Ne on siis asetettu toimimaan 1333Mhz nopeudella.
Vaikuttaako FSB nostaminen Pci-e väylänopeuteen? ainakin manuaalisesti olen laittanut PCI-E väylänopeuden 100. Mutta tämä sammuminen silloin on outoa. Kone toimii normaalisti, ajan 20min testin, sen jälkeen normaalissa käytössä kone tökkää, eli pysähtyy kokonaan, jonka jälkeen n.0.5sek välähdys viivoja vain poikittain, Keskellä ruutua. EDIT2: wtf, Nostin VAIN pykälällä voltteja, ja nytten ollut 3h päällä prime95 rasitus, eikä mitään ongelmaa, FSB 270, kellot 3.780mhz, eli gigan kelloparannus jo aika lähellä?