Eli onkos normaalia, että kellot vaihtelee 1300-3100 MHz (eli pikasesti laskettuna 1800 MHz vaihtelu väli)? Kiveä ei ole kelloteltu ja vakiokellot ovat 2800 MHz.
siinä on se amd:n virran säästö juttu päällä, en muista nimeä(cool and quiet?) elikkä siis kun et tee koneella mitään niin tiputtaa kellot ja näin kone pysyy viileämpänä ja ei vie sähköä niin paljoa. ja tuo taas kun menee yli noitten vakioitten on varmasti joku turbo ominaisuus intelillä sellainen ainekin.
Ihan normaalia että vaihtelee prossun kerrointa, käyttö asteen mukaan. Idlessä yleensä 800Mhz ja kovassa rasituksessa 2800-3300.
Tuo AMD virran säästö on pois päältä (AMD C1E support), eli se ei ole siellä niitä kertoimia säätelemässä. Tuota Cool and Quiet toiminta en tohdi poistaa kellottamattomasta (aiheutti huomattavan FPS tippumisen peleissä). Oikeastaan vain kellotetuille kiville, joissa vääntöä riittää ja Cool and Quiet halutaan eliminoida pois säätelemästä prossun toimintaa. Ei turbon pitäisi olla työpöydällä käytössä, koska Windows itsessään osaa kyllä useita ytimiä hyödyntää. Tosin itsekkin tuota turboa pidän todennäköisimpänä syynä tähän, sillä kellot ovat juurikin huipussaan tuolla 3300MHz lukemissa, joka sattuu olemaan turbon yläraja (eli sen 3 ytimen käytön raja). Kuitenkin kun katsoo prossu monitoreista, niin kaikki kuusi ydintä rasittuvat tasaisesti. Eli eikös siis turbo coren pitäisi ainoastaan käyttää esim. kolmea ensimmäistä ydintä? Hilajattain alkoi myös tuo prossu vakio cooleri temppuilemaan. Huusi täysillä vaikka lämmöt olivat 32:ssa, nyt pienen BIOS säätelyn jälkeen on ihan OK. Eniten epäilen että ongelma on softatasolla, koska BIOSia en juurikaan ole säädellyt (mitä nyt käyttiksen asentamisen yhteydessä käynnistysjärjestystä). Saattaa olla myös noiden kellotussoftien ansiota, joita lähinnä olen käyttänyt monitoreina (Afterburner ja Overdrive). Noh jos tuo tuosta pahenee, niin täytyypi vetää Winukka uusiksi ja palauttaa BIOS lähtopisteeseen.
Jos olis mahdollista, niin voisko joku ladata OverDriven ja seurata vähän omaa 1055T prossua idlessä tai kevyessä rasituksessa (tai vaikka 1090T) ja katsoa miten taajuudet vaihtelee? Yritän tuossa täysrasitusta kohtapuoliin videon decoodauksella ja katson pysyykö kellot vakaana rasituksessa. EDIT: Nyt rasitus päällä ja normaalilta näyttää. Yksi juttu pistää kuitenkin silmään. Vakio voltit on tuolla BIOSissa 1.425. Noita voltteja se heittelee 1.325-1.480 välillä kun ei ole täysrasituksessa. (Niin ja nuo voltit se laskee Cool and Quietin takia 1.325:een vaikka voltit onkin manuaalisesti säädetty 1.450. Eli siis Cool and Quiet optimoi voltit, lämmöt ja suorituskyvyn prosessorille) Nyt täysrasitus päällä, niin voltit ovat 1.325, jotta laskenta pysyisi vakaana. Mikäs järki tuossa on, että kun prossu ei ole täys kuormituksessa niin voltteja sahaillaan 1.325-1.480 välillä? Niin ja tältä näyttää
Hyödyntää ja kuormittaa on kaks eri asiaa. Toi turbo riippuu kuormituksesta. Vakiocooleri kantsiiki vaihtaa. Miks tossa ei olis järkee? Prossuytimelle lisää kelloja -> voltteja lisää tietty. Edit: Prossuytimen voltit ei oo sama asia ku prosessorin voltit. Toi AM2+/AM3 pystyy säätään ytimien voltteja muista riippumatta. Turbon kanssa tosi käyttökelponen.
Hmmmm... lueskelin tuosta turbosta lisää ja aika hölmö toiminta periaate kyllä on jos kuormituksen mukaan menee. Joka tapauksessa kytkin nyt tuon turbon pois ja ongelmat ratkesivat. Kellot eivät enään heittele, kertoimet pysyvät vakaana ja voltitkin ovat kokoajan 1.300 Vakio cooleri on ok jos se on hiljaisella (nyt sain alle rpm 3000 ja lämmöt 34 rasituksessa). Tarkoituksena olisi ostaa uusi cooleri, mutta jos näin hiljaisena pysyy niin eipä tarvetta. Eipä uutta cooleria oikeastaan tarvitse ellei kellottele. Noh kyllä tohdin väittää että vakaat voltit on prossulle paremmat kuin joka sekunti 0.175 väliä sahaavat... Cool and Quietinkin kytkin pois päältä ja aiempaa FPS lagia ei sitte ilmennyykään kun lukitsin voltit ja poistin turbo coren. Sinällään koko jutussa outoa on se, että tuuletin möly alkoi vasta hiljattain. Noh ratkaisu näyttää löytyneen toistaiseksi.
Jos tuuletin pyörii 3000rmp niin se pitää kyl hirvittävää mölyä, ainakin omaan korvaan. Oma prossu tuuletin ei pyöri kuin 850rmp ja rasitus lämmöt 38c
Mikä tossa muka hölmöö on? Esimerkkii, luvut hatusta revityt. Prossu saa tuottaa lämpöö 100W, 6 ydintä. Idle Ytimet 1-6: kaikki 6W, prossu yhteensä 36W Täys rasitus Ytimet 1-6: kaikki 16W, prossu yhteensä 90W Rasitus 1/3 maksimista Ytimet 1-2: 16W molemmat Ytimet 3-6: 6W kaikki Prossu yhteensä 56W Prossu vois kuluttaa vielä 34W enemmän yhteensä, et se prossun kulutus vastais tota täysrasitusta. Miten olis seuraava? Rasitus 1/3 maksimista Ytimet 1-2 ylikelloilla: 24W molemmat Ytimet 3-6: 6W kaikki Prossu yhteensä 72W En ny vaan tajua miks näin ei kantsis tehä. Se et kellojen nostossa nostetaan ytimien volttejaki vaan lisää sitä vakautta kellotettuna.