En ole löytänyt mistään ajureita ja kun löysin jotain niin eipä ne tahtoneet asentua. Jos joku vain viihtii ehtiä mulle oikeat ajurit niin kiitos ja kumarrus. MSI K9N Neo-F ( MS-7260) taisi olla emolevy vielä jos oikein muistan. Harmiko äänikortin ajureita en ole saanut/löytänyt ja äänet ei kuulu mutta kiitos vistan niin nettiin pääsee. E; KÄYTTIS ON VISTA ULTIMATE 64-BIT!
Mulla oli joskus MSI-emolevy ja silloin käytin ajurien päivitykseen MSI:n omaa ajurien päivitysohjelmaa (MSI Live Update).
Kiitos vinkistä! Kokeilen auttaako. EDIT: Eipä se löytänyt mitään. Jos kohta ei ala löytymään ajureita äänikortille niin viiminen keino on ostaa erillinen äänikortti johon varmasti saa ajurit ja hyvä tuettavuus. Harmi. Toivottavasti vielä löytyisi, ei niin innostais ruveta uutta tilaamaan.
No MSI:n sivuiltahan nuo löytyy http://eu.msi.com/index.php?func=downloaddetail&type=driver&maincat_no=1&prod_no=1585 Ylimmäisenä näyttäs realtekin ajurit olevan.
Tarkista kumpi tyyppi emosi on PCB v1.0 vai PCB v2.0 ? PCB v1.0 on Realtek ALC 883 äänipiiri ja PCB v2.0 on Realtek ALC 888 äänipiiri Samoin bios-versio alkaa v1.0 1.xx ja v2.0 3.xx alkuisena! Molempiin emoihin on ääniajurit MSI:n sivulla hakien "MS-7260" tekstillä. Ääniajurit löytyy 32/64 bittisiin xp,vista ja windows 7 käyttiksiin. Hae täältä Asennusohje: 1. Pura zip-paketti väliaikaiskansioon 2. Siirry purkuvaiheessa luotuun "HD" -kansioon 3. Klikkaa hiiren "oikella" -näppäimellä Setup.exe -tiedostoa 4. Valitse pikavalikosta "Suorita järjestelmänvalvojana" 5. Noudata ruutuun tulevia ohjeita
Iso kiitos kaikille! Sain ilmaseks pakettikoneen ja tämmönen tapaus. Pitää ottaa ajurit kyllä talteen, tämä kone ei kyllä kauaa minulla ole. Nyt toimii hyvin.