äänikortti takaisin päälle.

Viestiketju PC:n rautaan liittyvä keskustelu -osiossa. Ketjun avasi teme2 17.08.2012.

  1. teme2

    teme2 Active member

    Liittynyt:
    21.06.2006
    Viestejä:
    3,469
    Kiitokset:
    0
    Pisteet:
    66
    Ite otin äänikortin vahingossa ääni asetuksista pois käytöstä ja nyt se on hävinnyt sieltä, niin miten saan sen takaisin käyttöön.

    Itellä loppuu nyt keinot, niin onko jollain ohjeita antaa? sigun äänikortti käytössä.
     
  2.  
  3. vps358

    vps358 Active member

    Liittynyt:
    14.11.2009
    Viestejä:
    4,603
    Kiitokset:
    243
    Pisteet:
    93
    Palauta aikaan ennen käytöstä poistoa?

    T: Vesku
     
  4. PuttePssu

    PuttePssu Member

    Liittynyt:
    20.11.2011
    Viestejä:
    64
    Kiitokset:
    0
    Pisteet:
    16
    En nyt ole ihan varma mitä teit mutta oletan, että näin: Menit Windowsin ääniasetuksiin ja poistit käytöstä äänikorttisi ja nyt se katosi siitä listasta. Jos näin teit, ongelma ratkeaa kun painat hiiren kakkosnäppäimellä listaa ja painat: "Näytä käytöstä poistetut laitteet", sitten äänikortti ilmestyy listaan ja otat äänikortin takaisin käyttöön.
     
  5. teme2

    teme2 Active member

    Liittynyt:
    21.06.2006
    Viestejä:
    3,469
    Kiitokset:
    0
    Pisteet:
    66
    No sain toimimaan äänet, kun asensinkin nyt windowssin uudestaan, niin saa samalla kaikki turhat ohjelmat pois, kun siitä on aikaa, niin kauan kuin viimeksi windows asennettu tähän.

    Mutta ohjelmien jä päivitysten asennuksen yhteydessä tuli pari kertaa bluescreen, mutta miksi?

    Tiedän, että mun muisteissa(toisella kitillä) on varmaan yhteensopivuus ongelma emon kanssa, kun koneen bootatessa kaynnistyy aina kerran uudestaan ennen asus logoa. vaikka muistit on samaan a-data gaming sarjaa. onkohan tähän olemassa ratkaisua. Sitten muuten kone tunnistaa oikein muistit jne.
     

Jaa tämä sivu