3D-ääninen Headset

Viestiketju PC:n rautaan liittyvä keskustelu -osiossa. Ketjun avasi PikkuPulu 20.02.2012.

  1. PikkuPulu

    PikkuPulu Member

    Liittynyt:
    27.06.2010
    Viestejä:
    30
    Kiitokset:
    0
    Pisteet:
    11
    Disclaimer: En tiedä äänentoistosta juuri mitään.
    ...Mutta siitä huolimatta olen hakemassa 3D-äänentoistoon riittävää Headsettiä yksinomaan pelaamiseen. Äänen suunta olisi tarkoitus kyetä erottamaan.

    Mihin tulisi siis kiinnittää huomioita noita selaillessa? Stereo/5.1/7.1/vai-merkkaavatko-nämä-mitään-luureissa?

    Ja missä hintaluokassa pitäisi liikkua jotta saisi jotain oikeasti toimivaa?
    Esimerkin jos voisi mainita myös.
     
    Viimeksi muokattu: 21.02.2012
  2.  
  3. sidrend

    sidrend Regular member

    Liittynyt:
    21.06.2009
    Viestejä:
    3,188
    Kiitokset:
    0
    Pisteet:
    46
    Stereoilla yleensä aina paras ääni.

    Yksi mahdollisuus on stereoheadsetit missä löytyy virtuaalinen surround ominaisuus.

    Kunnon stereoluureilla pystyy erottamaan äänen tulosuunnan aivan mainiosti.

    Hintaluokka sinne 100e paikkeille niin saat jo ihan laatutavaraa.

    http://www.hardware.fi/artikkelit/a...7_1-kanavaista_kuulokemikrofonia_pelikayttoon tästä luet. Jos pelkkään pelaamiseen niin kai tuollaisetkin hyviä vaihtoehtoja on, vaikkei niillä muuta teekään.
     
    Viimeksi muokattu: 20.02.2012
  4. Axu_

    Axu_ Moderator Ylläpitäjä

    Liittynyt:
    14.10.2008
    Viestejä:
    9,819
    Kiitokset:
    239
    Pisteet:
    143
    Pääsäntöisesti hyvä äänikortti (esim. Asus Xonar DG on hyvä budjettiratkaisu) ja suht hyvät stereokuulokkeet ovat yleensä paremmat mitä nuo ns. monikanavakuulokkeet. Omassa käytössä tuo mainittu Xonar DG ja Superluxin 668-B:t toimivat hyvin, vaikkei FPS-pelejä erityisen paljoa tulekaan pelattua. Hyvä puoli tässä setissä on se, ettei sitä tarvitse kirota pelitauolla musiikkiakaan kuunnellessa sitten yhtään. Xonarilla ja luureilla oli hintaa postikuluineen yhteensä ~70€.

    Xonarista juttua: http://murobbs.plaza.fi/kayttajien-...ulokevahvistin-pelikayttoon-pikkurahalla.html
     
  5. Gameson

    Gameson Regular member

    Liittynyt:
    17.11.2010
    Viestejä:
    1,121
    Kiitokset:
    0
    Pisteet:
    46
    Jes tuli näköjään hyvät kuulokkeet tilattu testien perusteella. Saattaa lähteä tuo asus xonar dg:ki tilaukseen pitää vähän tutkiskella asiaa.
     

Jaa tämä sivu